ALEVILER BIRLIGI

Ozgur ve Demoktrat Platform
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 HACI BEKTASIN SOY SECERESI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Balta
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 82
Yaş : 48
Yer : Kanguruular Diyari
Meslek : PCL Engineer
Kisiel Rutbe : Aleviler Birlesin
Kayıt tarihi : 25/01/07

MesajKonu: HACI BEKTASIN SOY SECERESI   26/1/2007, 11:05

HACI BEKTAŞ VELİ SOY VE YOL ZİNCİRİNE DAİR
Canlar Anadolu Alevi Bektaşiliğinin büyük Pirlerinden serçeşme olarak nitelendirdiğimiz Hacı Bektaş Veli nin tarihi kişiliği hakkında taraflı yada tarafsız yada karşıt görüş olarakta ifade edebileceğimiz çeşitli belgelere sahip bulunmaktayız.
Hacı Bektaş Velinin Anadoluya geliş mitolojisini anlatacak değilim burda. Bu konu üzerine yazılmış önemli bulduğum bir takım eserlerden aktarımlarda bulunacağım ve bir fikir edinmeniz açısından umarım faydalı olacaktır. ve siz okuyan canlarında elinde konumuza dair bilgi ve belgeleri varsa bizimle paylaşmalarını önemle rica ediyor aktardığım belgelerin de kesinlikle doğrudur gibi bir iddia sahibi değilim.
Hacı Bektaş Veli,Anadolu’yu kasıp kavuran Moğol istilasının ardından yok olamaya yüz tutmuş Anadolu kültürünü İslam dininin Özüyle kaynaştırıp Emevi , Abbasi ve Arap emperyalizminin kendilerince din olarak oluşturdukları örf hezeyanından arındırılmış daha öncede Anadolunun var olan zengin kültüründen esinlenerek yeni bir oluşuma Bektaşilik adı ile şekillenecek olan Tarikatın zeminini hazırlamıştır.
Hümanist,evrensel,din,dil,ırk ve mezhep ayrımcılığı gözetmeden gelip mekan kurduğu Sulucakarahöyük ü (Hiristiyanlığın önemli merkezlerinden )seçerken burada yaşayan Hiristiyanlardan ve diğer çeşitli inançlara ve milliyetlere mensup insanlara sevgiye dayalı bir İslam inancını gönülleri feth eden bir cihat gerçekleştirmiştir. Şiddete zulme dayanan sözde din tüccarlarının insanların beyinlerine sokmaya çalıştığı kan dökmeye dayalı cihat anlayışını Hacı Bektaş Veli gönüllerin fethiyle anadoludan balkanlara kadar gerçekleştirmiştir.
Anadolu’dan Balkanlar’a ışığını güneş gibi salmış olan insanlık dehası Hacı Bektaş Veli’nin tarihi misyonunu inkar eden sapkınlar olduğu gibi,hakkını veren çok değerli tarihçiler ve araştırmacılar da olmuştur.
Hicri 651 yılın da işgal edilen Horasan Arap Emevi yayılmacılığına esir olmuş.buraya yerleşen araplar tarafından bölge Araplaştırılmaya başlanmıştır. Dil,kültür ve yaşamın her alanında baskın olan Emevi zulmüne direnemeyen Horasanlılar zaman içerisin de giyimden kuşama Araplara uymak zorunda kalmışlardır. Ehl-i Bey-t ve ve yandaşları da emevi zulmünden kaçmış Horasanın içlerine doğru kaçarak kurtuluşu bu bölge halkına sığınmakta bulmuşlardır.
Emevilerin nihayet bulmayan insanlık dışı vahşetlerine baş kaldıran Ehl- bey-te mensup önderler en büyük desteği horasan ve civarında ki halklardan bulmuşlardır. Eba Müslim’i Teberdar Ehl-i Bey-t’e dost olan ve Emevi zulmüne son veren Horasan’ın en önemli tarihi simasıdır. Horasan’a yerleşen Ali evlatları Horasanlılar la kız alıp vererek evlenmişlerdir. Bu evlilikler sonucu Anadoluya göç edişlerle birlikte Ehl-i Beyt nesli Anadoluya kadar gelmiştir.
Hacı Bektaş veli’nin Horasan’dan Anadolu’ya gelen Ali evlatlarından olduğunu ileri sürenler olduğu gibi; Hz Pirin öz be öz Türk olduğunu savunanlar da olmuştur. Hacı Bektaş Veli’nin Makalatının arapça yazılışını Ali evladı olduğuna delil gösterenler o dönemde ki Arap dilinin yazın alanınında ki hakimiyetini göz ardı etmekteler. O dönemde ilim adamlarının çoğu nerdeyse hepsine yakını eserlerini Arap dilin de vermişlerdir ki buda gayet tabii karşılanmalıdır. Kaldı ki Makalatın Hacı Bektaş sonrası kaleme alındığına dair kuvvetli ihtimaller mevcuttur. Hacı Bektaş Velinin yaşamına baktığımız da Arap örf ve adetlerini bulmak mümkün değildir.
Bu kısa ve özlü açıklamamın akabinde Hacı Bektaş Veli’nin doğum tarihini kesin belgelerle günümüze ulaştıracak her hangi bir belgenin varlığını söylemek neredeyse imkansız gibidir. Bu güne kadar söylenenler ve yazılanlar varsayımlara dayanmıştır. Kendi kütüphanemde bulunan bu alanda ki çeşitli eserlerden faydalanarak Hacı Bektaş Veli’nin yol ve soy zincirini vermeye çalışacağım.
Cemalettin Çelebi kendi kaleme aldığı Müdaafasın da Hacı Bektaş Veli’nin doğum tarihini hicri 645 (1247-1248) olarak vermekte ve Hz Pirin soy zincirini (şeceresini) şu isimlerle Hz Muhammed’e bağlamaktadır.

Hz Muhammed (s a s)
Hz Fatıma Ve Hz Ali ( as)
İmam Hasan Müşteba Radyallahüanhü
İmam Hüseyin’i Şehidi Kerbela Radyallahüanhü
İmam Zeynel Abidin Radyallaüanhü
İmam Muhammed Bakır Radyallahüanhü
İmam Musa-i kazım Radyallahüanhü
Seyit İbrahim Elmükerrün Elmucap bini İmam Musa el Kazım
Seyit Hasan bin seyit İbrahim Elmükerrün Elmucap
Seyit Muhammed Essani (ikinci)bin Seyit Hasan
Seyit Mehdi bini Seyit Muhammed Sani
Seyit İbrahim bini Seyit Mehdi
Seyit Hasan bini Seyit İbrahim
Seyit İbrahim bini seyit Hasan
Seyit Muhammed bini Seyit İbrahim
Seyit İshat bini Seyit Muhammed
Seyit Musa bini Seyit İshak
Seyit İbrahim Essani bini Seyit Musa
Seyit Muhammed Esşehri bin Hacı Bektaş veli bini İbrahim.

Bektaşilik hakkın da Yazılmış en önemli eserlerden biri olan Ahmet Rıf’at efendinin Mir’at-il Mekasid fi def’il Mefasid,inde ise şu soy zincirini görmekteyiz.
Hacı Bektaş Veli
İbrahim Sani
Musa
İshak
Muhammed
İbrahim
Mehdi
Muhammed
İbrahim Mükerrem el Mücap
İmam Musai kazım
Alevi Bektaşilik alanında en önemli eserlerin altına imzasını atan Abdül Baki Gölpınarlı Vilayetnema-i Hacı Bektaş velide şu bilgileri vermektedir.

Hacı Bektaş Veli
İbrahim el Sani
Seyit Muhammed
Seyit Musa Sani
İbrahim Mükerrem al Mucab
İmam Musa-i Kazım

Yine bir başka önemli eser olan Mehmet Tevfik oytamın Bektaşiliğin iç yüzü adı ile kültürümüze kazandırdığı önemli kitabın da şunları yazmaktadır.

Hacı Bektaş
Seyit Mehmed Varidülhorasani
Seyit Ali harun-ul Horasaniyyün Nişaburi
Seyit Cafer Tayyar
Seyit İbrahim Sani
Seyit Musa sani
Seyit İbrahim –ül Mükerrem el Mucab
Seyit Musa-i Kazım
12. imamların yedincisi olan İmam Musa-i Kazım’ın yedinci oğlu İbrahim el Mucab,İmam Ali Musa Rıza ile bir anadan doğmuştur. Valideleri de Nişabur müftüsü alim ve fadıl Şeyh Ahmet Amil Nişaburinin kızı Hatemdir.

Devamında Hacı Bektaş Velinin Tarikat silsilesini şu isimlerle İmam Ali’ye bağlanmaktadır.
Hacı Bektaş
Lokman Perende-i Kaşani
Yahya Kahistani
İshak Hemedani
Yakup İsfehani
Hoca Ahmet Sicistani
Hoca Rüstem Teberistani
Hoca Ahmet Yeseviyyüt Taşkendi
Muhammed Züccac
Ebu Bekir şibli Cafer bin yunus
Cüneydi bağdadi
Sersekati
Maruf Kerhi
Davut Tai
Habib Acemi
Hasan Basri
İmam Ali
Ve Mehmet Tevfik Oytam Hacı bektaş Velinin Hicri 669 da Anadoluya geldiğini gelirken de 30 yaşında olduğunu söylemektedir.

Bedri Noyan Dedebaba Bektaşilik Alevilik nedir Kitabın da Hacı Bektaş Veli’nin Soy zinciri için şu bilgileri aktarmaktadır.
Babası,Anası Türk,kendisi halis Türk oğlu Türk’tür. O’nun soyunu yedinci İmam Musa-i Kazım’a ve ondan Hazreti Muhammed’e ulaştıran soy zincirleri vardır. Hazreti Ali’nin torunlarının Türk illerine,Horasan’a gittikleri biliniyor. Sekizinci İmam Ali Rıza’nın Şah-ı Horasan diye anolması bundandır. Oralarda evlenmişlerdir. Böyle bir bağlantıya olanak vardır. Fakat bunlar pek değerli olmakla beraber onun kendi ünü,yüceliği bile kendisine yeter. Öyle olsa da olmasa da onu sevenler için hiç bir fark olamaz, demektedir Bedri Noyan Dedebaba.
Besim Atalayın Bektaşilik kitabının 21. sayfasındaki bilgileri kaynak gösteren Bedri Noyan Dedeba Hz Pirin yol zincirini için şu bilgileri vermektedir.
Hz Ali
Hasan Basri
Habib Acemi
Davut Tai
Ma’rıf Kerh-i Şeyh Seri Sakati
Cüneyed-i Bağdadi
Ebu Ali Rudbari
Şeyh ebu Ali Hasan
Şeyh ebu Osman el Mağribi
Şeyh ebu Kasım Cürcani
Şeyh ebu Hasan Harkani
Şeyh Ebu Ali Farmidi
Fazl ibni Muhammed Tusi
Hoca Ahmet Yesevi
Hoca Yusuf Hemedani
Şeyh Lokman el Horasani
Piri Tarikat Esseyit Muhammed Hacı Bektaş Veli

Sevgili canlar daha bir çok eserde buna dair bilgi ve belge bulmak mümkündür. Lakin görünen o ki her kes bir telden çalmış. Ortak bir noktada buluşulamamış. Çelebiler kendi iddialarını Dedebabalar kendi iddialarını doğru olarak öne sürmüşlerdir. Ne yazık ki daha kesin bilgiler içeren her hangi bir kayıt mevcut değildir. Fakiir bir kaç tane daha önemli kaynak ismi vereyim araştırmak isteyen canlara katkısı olur inancındayım.

Aşık Paşazade tarihi
Ahmet Eflaki -Menakıbul Arifin
Makalatname. Hacı Bektaş Veli
Mezhepler ve dinler tarihi. Enver Behnan Şapolyo
Tarihi boyunca Bektaşilik. Prof DrYaşar Nuri Öztürk
Kemal Samancıgil. Bektaşilik tarihi
Nezihe Araz . Anadolu evliyaları
Oruç bey tarihi.

Bu eserlerdeki bilgilerin çoğu birbirinden adeta kopya edilmiş olmakla beraber buda demektir ki Hacı Bektaş Velinin doğum ve ölüm tarihleri hakkında kesin bir bilgiye ve şecresinin katiyyeti hakkında kimse bir şey söyleyememiştir.
Aksi isbatlanıncaya kadar şu tarihlerden birini kabul etmek zorundayız.
Hicri 606 (1209-1210) Abdül Baki Gölpınarlı
Hicri 639 (1241-1242)Tarihi Mevleviye
Hicri 639-640(1242-1243)Mehmet Tevfik Oytam
Hicri 606 (1209-1210) Hakka yürümesi 1271
Hicri 639,640 (1242-1243) Mezhepler ve tarikatlar tarihi.
Hicri 606 (1209-1271) Abdül Kadir Sezgin

_________________
ALEVILER BIRLESIN
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://alewitas.gooforum.com
 
HACI BEKTASIN SOY SECERESI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ALEVILER BIRLIGI :: ALEVILIK BOLUMU :: Alevilik Hakkinda Genel Bolum-
Buraya geçin: