ALEVILER BIRLIGI

Ozgur ve Demoktrat Platform
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Kapitalizm

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
puduhepa
Can
Can
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 77
Yaş : 46
Yer : zamanda bir yer...
Meslek : okur-yazar
Kayıt tarihi : 25/01/07

MesajKonu: Kapitalizm   26/1/2007, 14:42

dişlerini fırçalamamış. nereden mi anladım?. baksana dişlerinin arasında et, kan,gözyaşı,sömürü var....sinsice gülümsüyor...sapsarı dişleriyle...ellerini ovuşturuyor ve hala aç...yedikçe,kan emdikçe doymuyor...
bazılarının zevkten dört köşe olmasını sağlarken;bazılarının sokak ortasında sürünmesini neşe içinde izliyor...
kapitalizm;ağzındaki Philip Morris marka sigaradan, içtiği koladan,sırtındaki gömlekten, altındaki kota,ayağındaki bota kadar leş gibi Amerikan emperyalizmi kokan,sonra da kahrolsun Amerikan kapitalizmi diye çığıran bir takım yurdum insanını da çağrıştırıyor arada...dikkat...

*su içebilir,
nefes alabilir,
mideni de
doldurabilirsin,
ama;
benim istediğim kadar
anlaştık mı?
?
- *
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
eylüleren
Yenı Uye
Yenı Uye
avatar

Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 25/01/07

MesajKonu: Geri: Kapitalizm   26/1/2007, 16:09

KAPİTALİZM

Kapitalizm özel mülkiyet ve girişim özgürlüğüne dayanan bir piyasa ekonomisi sistemidir.Bu düzende doğa vergisi ve insan yapısı üretim vasıtaları ‘arazi ve sermaye’ esas itibariyle özel mülkiyettedir.Girişim özgürlüğü,meslek ve iş yerini seçme serbestisi vardır.Kapitalizmde sermaye esas olarak özel mülkiyettedir.’Marx Kapitalizm için üretim araçlarının toplumda ayrı bir sınıf meydana getiren kapitalistlerin mülkiyetin de bulunduğu bir üretim biçimidir.

Modern toplumlarda üretim araçlarının bireysel mülkiyetine dayalı bir sistem,aynı zamanda bu türlü mülkiyetin oldukça az sayıda elde toplanması anlamına gelmek zorundadır.Ve sınıf bu toplanma olgusu ,kendi karşıtını ,başkalarının mülkiyetten yoksun kalmaları sonucunu birlikte getirir ve yada doğurur.Böylece bazıları,üretim araçları sahipleri için çalışmak zorundadırlar.,çünkü:hiçbir şeyleri yoktur ve üretim araçlarına sahip olmaları olanaksızdır.Sermaye ile Emek arasındaki bilinen çatışmanın temeli budur

Kapitalist sistemde bireyler yada firmalar(belli sınırlar içinde)istediklerini yapmakta serbesttirler.Ne isterlerse onu üretir,sermayelerini nerede ve nasıl isterlerse orada yaratırlar.Bu demektir ki kapitalizm plansız bir sistemdir.

Kapitalizm için ‘üretim keşmekeşi,’(anarşisi)sözü kullanıldığı zaman anlatılmak istenen budur.Bu mutlaka sistemin tüm keyfe bağlı ve bir kaos halinde işlediği anlamına değil,fakat merkezi bir yönetim olmaksızın yürüyüp gittiği anlamına gelir.Üretim gittikçe toplumsal bir olay haline gelmesi ile bireysel mülkiyet arasındaki büyüyen çelişkiden söz ederken Engıls buna işaret ediyordu.

Bütün bu söylenenleri,kapitalizmin bir piyasa sistemi biçimidir yada Marx’ın deyimiyle,bir mal üretimi sistemidir demeye geliyor.’Mal ile,bu arada üreticinin doğrudan doğruya kendi gereksinimleri için değil,herhangi bir piyasada.değişim için ürettiği nesneler anlatılmaktadır.Ancak,bu demek değildir ki,kapitalizm biricilik piyasa sistemi yad amal üretimi şeklidir.Tarihte kapitalist olmadığı halde(hiç değilse kısmen)mal üretimine ve değişimine dayanmış olan daha eski toplum şekilleri görülmüştür.

Lenin,kapitalizmi,’kapitalizm,iş gücünün kendisinin bir mal haline geldiği,gelişmenin en yüksek aşamasındaki mal üretimidir’ diye tanımlamakla farkı çok açık bir şekilde özetlemiş oluyor.


KAPİTALİZM NASIL GELİŞTİ


Kapitalizmin beşiği sayılan Batı Avrupa Ülkeleri XI.VE XII.yüzyıla gelinceye kadar kapalı aile ekonomileri ve malikane ekonomilerine dayalı feodal bir toplum düzeni vardır.İş bölümünün ilkel,üretimin büyük ölçüde bireysel nitelikte bulunduğu bu dönemde para için değil ve malikane gereksinimleri için üretim vardı.

XI.yüzyılda başlatılan Haçlı Seferleri XI-XII. Yüzyıldan itibaren Doğu ülkeleri ile ilişkilerin artmasına.Batı Avrupa Ülkelerinde ticaretin gelişmesine sebep oldu.1300lerde barutun keşfi.1450lerde matbanın bulunması,1492 de Amerika’nın keşfi,1458 de deniz yolu ile Hindistan’a ulaşılması,1550lerde Peru ve Meksika altın ve gümüş hazinelerine ulaşılması sonucu Batı Avrupa ülkelerini de fiyat büyük ölçüde değişmesi bu gelişmeyi hızlandırdı.

Ticaretin gelişmesi malikane ekonomilerinin çöküşüne ve yardım eden bir ortam oluşturdu.Gelişen kentlerde iş gücüne gereksinimin artması,köylük yerlerin baskısı altındaki halkın buralarda daha özgür ve daha iyi bir yaşantı bulmaları,kentlere göçü arttırdı.Ticaret ve para ekonomisinin gelişmesi tüketim için üretim yanında para için üretimi hızlandırdı.XVI.yüzyılın yarısında feodalite çözülmeğe,zengin ve nüfus sahibi bir ticaret burjuva sınıfı doğmaya;kentlerde el sanatları ve kırsal alanda zengin ve orta halli mülk sahibi çiftçiler feodalisteye karşı bağımsızlığını kazanmış bir üretim biçimi sürdürmeye başladı.

İlk aşamada küçük üretici sırtındaki feodal yükümlülüklerden bir ölçüde yada tüm kurtuluşunu sağladı.İkincisinde ise üretim araçları üzerindeki mülkiyetinden eser kalmadı:ve bunun sonucu olarak,geçimini sağlamak için ücret karşılığında çalışmak zorunda kaldı.Marx buna ‘İlk Birikim’ adını vermiştir.

Kapitalizmin yükselişinde can alıcı dönem genellikle ‘Endüstri Devrimi denilen dönem olduğu kabul edilir.Bu can alıcı değişme sadece teknik yenilik sonucu ortaya çıkmazdı.Kapitalist öncüleri (bunlar başlangıçta çok kez küçük sermaye sahipleriydi) bu yenilikleri benimsemeye ve başkalarının bunları daha da geliştirmeye hazır oluşları,uzun süredir devam ede gelmiş olan daha önceki bir seri gelişmelerin olgunlaşma noktasına varmış bulunmasına dayanıyordu.

Modern kapitalizm dediğimiz İngiliz sanayinin egemen ve seçik üretim biçimi haline gelişi 19.yüzyılın ortasında olmuştur.


KAPİTALİZM TEMEK EKONOMİK KURUMLARI

A) ÖZEL MÜLKİYET


Özel mülkiyet kapitalizmin dayandığı temel kurumlardan biridir.Özel mülkiyet malike mülkiyet hakkını verir.Hukuki deyimle.malik mülkiyet hakkına konu olan şeyi doğrudan kullanma,onun başkaları tarafından kullanılabilmesi için gerekli şartları koyma hakkına sahiptir.

B) MİRAS

Miras hakkının tanınmadığı bir özel mülkiyet rejimi kapitalizmin muhafazası için değildir.Mal sahibine,ölüm halinde mallarının mülkiyetini kime veya kimlere devredeceğini seçme hakkının tanınması,ölen kimsenin malları üzerinde yakınlarının hak talep edebilmesi mülkiyet hakkının zorunlu bir sonucu olarak görülmektedir.

C) GİRİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜ,MESLEK VE İŞYERİNİ SEÇME SERBESTİSİ


Kapitalizm piyasa ekonomisinde malik olan,malik oldukları şeyleri kamu yararına konulan kısıtlamalar dışında kullanma,başkaları tarafından kullanılması için gerekli şartları koyma hakkına sahip olan bireyler girişim özgürlüğüne,meslek ve işyerini seçme serbestisine sahiptirler.D) MUKAVELE YAPMA SERBESTİSİ;KURUM VE ORTAKLIK KURMA ÖZGÜRLÜĞÜKapitalist piyasa ekonomisi düzeninde insanlar arasında alışveriş serbesttir.Bu alışverişin hukuki şekli ise mukaveledir.İnsanlar adaba ahlaka ve kamu düzenine aykırı olmamak kaydı ile istedikleri gibi anlaşma yapma hakkına sahiptirler.Mukavele yapma serbestisi özel mülkiyetin ve iktisadi hürriyetin zorunlu bir sonucudur.E) EKONOMİK MOTİFKapitalist iktisat düzeninde özel mülkiyet ve kişi hürriyetinin bir sonucu olarak rekabet serbesttir.Aynı şeyi satanlar,aynı şeyleri alanlar birbirinin yerine ikame edilebilen üretim faktörleri arasında rekabet vardır.F) FİYAT MEKANİZMASIÖzel mülkiyetin ve iktisadi hürriyetin esas olduğu,insanların iktisadi davrandığı kapitalist piyasa ekonomisinde fiyatlar insanların üretim ve tüketim kararlarında düzenleyeceği bir rol oynarlar.Firmalar yatırım kararı verirken muhtemel satış miktarının,bu miktarın neye mal olacağının,sermaye ihtiyacının,katı rantabilite bulunup bulunmadığının kuruluş yerinin maksada en uygun finansman şeklinin tahmin ve hesabına fiyata göre yaparlar
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Kapitalizm
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ALEVILER BIRLIGI :: SIYASET VE POLITIKA :: Siyasi Dusunceler :: Kapitalizm-
Buraya geçin: