ALEVILER BIRLIGI

Ozgur ve Demoktrat Platform

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 

Kadın Şair Neden Azdır?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın
Meslek : Eğitim

MesajKonu: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 00:41

Kadınlar şiir yazamaz mı? Neden kadın şairler azdır?
Buyrun beraber konuşalım.
Kullanıcı profilini gör
Serkan_Devrim
Can
Can

Erkek
Yer : iZMİR
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Devrim

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 00:45

Sevgi Erkan demiş ki:
Kadınlar şiir yazamaz mı? Neden kadın şairler azdır?
Buyrun beraber konuşalım.
şairle kısıtlı değil bu. kadın bilimadamı da azdır, kadın yazarda azdır vb peki neden? kadın şiir yazamaz mı? kadın bilim adamı çıkmaz mı? zeki değiller mi? tümüyle hayır. bunun tek sebebi kadınların şevhet sömürüsü dışında hep engellenmesidir. ama şevhet sömürüsü olunca kadından bol bulunan bir şey olmaz.
bu kadınların değil erkeklerin, insanlığın ayıbıdır.
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 00:56

Serkan_Devrim demiş ki:

şairle kısıtlı değil bu. kadın bilimadamı da azdır, kadın yazarda azdır vb peki neden? kadın şiir yazamaz mı? kadın bilim adamı çıkmaz mı? zeki değiller mi? tümüyle hayır. bunun tek sebebi kadınların şevhet sömürüsü dışında hep engellenmesidir. ama şevhet sömürüsü olunca kadından bol bulunan bir şey olmaz.
bu kadınların değil erkeklerin, insanlığın ayıbıdır.

Örneğin; erkek egemen söylemin tekleşmiş sesinin en iyi şiir yazımında görülmesi gibi mi!
Ataerkil ideolojinin, şiir sanatını erkeğe ait bir sanat dalı haline getirmesi de olabilir!
Yoksa kadınların duygusal olduğu ortada bom
Kullanıcı profilini gör
sunam
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye

Kadın
Meslek : işsizlik

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 01:04

Edebiyatın her dalında kadınlar okadar çok şeye konu olmuştur ki erkekler tarafından aşık olunan kadın olmuştur ulaşılmaz yada acı çeken çektiren, neden sorusuda aslında kadınların duygulaırnı hep içinde yaşaması dır . hiç kadınaldan erkeklere aşk şiiri yada özlem şiiri yazılmışmıdır mutlaka vardı ama çok degildir .kısacası kadın şair yoktur ama şiirlere konu olan güzel kadınlar vardır. Daha ne isteyelim:queen: queen
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 01:08

sunam demiş ki:
Edebiyatın her dalında kadınlar okadar çok şeye konu olmuştur ki erkekler tarafından aşık olunan kadın olmuştur ulaşılmaz yada acı çeken çektiren, neden sorusuda aslında kadınların duygulaırnı hep içinde yaşaması dır . hiç kadınaldan erkeklere aşk şiiri yada özlem şiiri yazılmışmıdır mutlaka vardı ama çok degildir .kısacası kadın şair yoktur ama şiirlere konu olan güzel kadınlar vardır. Daha ne isteyelim:queen: queen

Değişik bir bakış açısı .Buradan hareketle şu çıkarım oluyor. Demek ki kadınlara şiir yazdıracak kadar yakışıklı erkek yok? ( mu acaba)Smile
Kullanıcı profilini gör
sunam
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 01:14

Sevgi Erkan demiş ki:
sunam demiş ki:

Değişik bir bakış açısı .Buradan hareketle şu çıkarım oluyor. Demek ki kadınlara şiir yazdıracak kadar yakışıklı erkek yok? ( mu acaba)Smile

aynen öyle:lol!: bence buda biz kadınların farkını göseriyor. ama şu bir gerçekki kadınlar kendi iç dünyalarını dışarı yansıtmayı sevmiyorlar. herşeyin özel kalması ve anlamını yitirmemesi için..
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 01:23

sunam demiş ki:

aynen öyle:lol!: bence buda biz kadınların farkını göseriyor. ama şu bir gerçekki kadınlar kendi iç dünyalarını dışarı yansıtmayı sevmiyorlar. herşeyin özel kalması ve anlamını yitirmemesi için..

Sana sevgilerimi yolluyorum:flower: . Bak özel de kalmadı...
Kullanıcı profilini gör
sunam
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 01:26

Sevgi Erkan demiş ki:
sunam demiş ki:

Sana sevgilerimi yolluyorum:flower: . Bak özel de kalmadı...

ama şimdi olmadı eşiniz mod:Laughing yarın beni banlamasın kıskanıp:oops:
Kullanıcı profilini gör
rinda
Can
Can

Kadın
Meslek : emekçi

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 01:39

Sevgili Sevgi_Erkan ünlü bayan şairlerin azlığı konusunda haklısınız ama dikkat ederseniz internet sitelerindeki şiir bölümlerine yazanların çoğu bayandır.bundan şunu anlıyoruz, ünlü bayan şairler yolda ve demekki bu açıgı yakın bir zamanda kapatacağız.gerçi bu konuda hep önde değilmiydik ,bayan şarkı sözü yazarlarınında çok olduğunu unutmamak lazım.mesela bir Sezen Aksu Nazan Öncel Aysel Gürel gibi.
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 01:51

rinda demiş ki:
Sevgili Sevgi_Erkan ünlü bayan şairlerin azlığı konusunda haklısınız ama dikkat ederseniz internet sitelerindeki şiir bölümlerine yazanların çoğu bayandır.bundan şunu anlıyoruz, ünlü bayan şairler yolda ve demekki bu açıgı yakın bir zamanda kapatacağız.gerçi bu konuda hep önde değilmiydik ,bayan şarkı sözü yazarlarınında çok olduğunu unutmamak lazım.mesela bir Sezen Aksu Nazan Öncel Aysel Gürel gibi.

Sevgili rinda,
İşte sorunun çıkış noktası burada.Erkek egemen toplumda , şiir dünyasına da engel konmuş sanki.Kadınların önü kapatılmış.20. yüzyılın başlarında bile hala kadın yazarların adını erkek olarak kullanıp yazdıkları kitaplar var.
Gelişen bilinçlenme sürecinde her alanda olduğu gibi şiir alanında da kadınlar yerini almalıdır.İsteğimiz bu.farao
Kullanıcı profilini gör
rinda
Can
Can

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 02:07

Sevgi Erkan demiş ki:
Sevgili rinda,
İşte sorunun çıkış noktası burada.Erkek egemen toplumda , şiir dünyasına da engel konmuş sanki.Kadınların önü kapatılmış.20. yüzyılın başlarında bile hala kadın yazarların adını erkek olarak kullanıp yazdıkları kitaplar var.
Gelişen bilinçlenme sürecinde her alanda olduğu gibi şiir alanında da kadınlar yerini almalıdır.İsteğimiz bu.farao

Sevgili SEvgi_Erkan
inanın hangi yazardan ve kitaptan bahsetğinizi anlayamadım? Bir bayan olarak isteğinize tamaman katılıyorum:lol!:
Kullanıcı profilini gör
Ali_Yolcusu
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye

Erkek
Yer : Hatay
Meslek : Öğrenci

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 02:25

anne bak ben şiir yazdım.

kalk kız çabuk git bulaşıkları yıka.şiir yazmışmış.

anne kitap almak istiyorum.

hanım görüyon mu okutalım okutalım dedin başımıza neler çıkarıyo bu kız. artık okula da gitmeyecek.

bu örnekleri çoğaltabiliriz.kadınlarımıza verilen haklar hiçbir zaman yeterli olmadı.onların sosyal alanları daima kısıtlandı. bu da tüm gerçekleştirilen faaliyetlerde kendini göstermiş durumdadır.
Kullanıcı profilini gör
Simge
Can
Can

Kadın
Meslek : serbest

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 14:12

Ali_Yolcusu demiş ki:
anne bak ben şiir yazdım.

kalk kız çabuk git bulaşıkları yıka.şiir yazmışmış.

anne kitap almak istiyorum.

hanım görüyon mu okutalım okutalım dedin başımıza neler çıkarıyo bu kız. artık okula da gitmeyecek.

bu örnekleri çoğaltabiliriz.kadınlarımıza verilen haklar hiçbir zaman yeterli olmadı.onların sosyal alanları daima kısıtlandı. bu da tüm gerçekleştirilen faaliyetlerde kendini göstermiş durumdadır.
sayın Ali Yolcusu size katılıyorum.bende okurken müziğe ve resme büyük ilgim vardı ama bazı kişiler tarfından müzik,resim yapacakta ne olacak gibi şeyler söylediler.bence bir insanın mutlaka bir şeyi yapma yeteneği diğer yaptığı şeylere göre fazladır ve o alanda mutlaka başarılı olacaktır.ben çocuklarıma hiç bir şekilde baskı yapmak istemem hangi konuda başarılı oluyorlarsa yardımcı olmaya çalışırım.sevgiyle kalın.
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   27/1/2007, 16:58

Simge demiş ki:

bende okurken müziğe ve resme büyük ilgim vardı ama bazı kişiler tarfından müzik,resim yapacakta ne olacak gibi şeyler söylediler.

Sevgili Arkadaşım,
Toplumun kadına bakış açısının tipik bir örneği. Tabi ki bizlerin hedefi bu tip engellemeleri kaldırıp bayanların her alanda ilerlemesini sağlamak.Bunu yapmak için hanımların içinde biraz mücadele ruhu olması gerekiyor.
Ailelerimizi değiştirmek zor olsa da kendi çocuklarımız ve yeni neslin her konuda önünü açmak görevimizdir.Buna çocuklarınızdan başlamanıza da sevindim.Öğrenmenin ve gelişmenin yaşı yoktur.Ben içimde kalan ilgi alanlarım için kurslara gidiyorum.Size de tavsiye ederim.
Sevgi ve saygılar..
Kullanıcı profilini gör
emotion
Yenı Uye
Yenı Uye

Kadın
Meslek : Muhasebe

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   28/1/2007, 14:41

Bende bu sorunun yanıtını bulmaya çalıştım..Neden fazla kadın şair ya da yazar yok...İçimizdeki seslerin kağıda dökülmesidir yazmak..Haykırışlarımızın sesi olur şiirler..Özlemlerimiz isyanlarımız sevgimiz aşkımız vs.Neden yazmaz kadınlar??Bir korkaklık mı? yoksa hislerini gizlemek mi?Bu konu için az önce internette yazılar buldum.Sizinle paylaşmak istiyorum Can Dündar'ın kaleminden

''Bu soruyu, yıldızlı bir gece yarısı, semaya doğru birbirinden güzel mısralar haykıran dostlara soruverdim apansız...
Saatlerdir birbiri ardınca okunan harikulade şiirlerin biri bile kadın şair elinden çıkma değildi.
"Bana 3 kadın şair sayın" dedim; zorlandılar.
Sonra antolojilere baktım:
Memet Fuat'ın "Çağdaş Türk Şiiri"nde (Adam, 1996) 84 şair arasındaki tek kadın Gülten Akın'dı:
"Ah kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya / Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar / evler, çocuklar, mezarlar çizerek dünyaya".
İlhami Soysal'ın "20. Yüzyıl Türk Şiiri"ndeki (Bilgi, 1973) 60 şair arasına, Gülten Akın dışında bir de Türkan İldeniz girebilmişti:
"Beni senden zorla kopardılar yiğidim / Bir kınamadır tutturdu gözleri / cümlesi bir olup kanıma tükürdüler / zincirlediler ellerimi / Seviyorum diye başlayacaktı savunmam / söz hakkı vermediler".

* * *
Kadın şair azlığının nedenini tartışırken kadının erkek toplum içinde ezilişinden, ev işlerine mahkûm edilişinden dem vuruldu. Bunlar doğruydu da, soruyu yanıtlamaya yetmiyordu:
Neden kadın romancı ya da öykücü deyince bir çırpıda 10 isim sayabiliyorduk da şair gelmiyordu aklımıza?
Şiiri bu denli erkeksi kılan neydi?
Şiirin bir zaafı mı, erkeğin bir vasfı mı?
En maço tabiriyle, "Kadın yazmıyor, yazdırıyor" muydu?

* * *
Yanıtı Doç. Dr. Nazan Bekiroğlu'nun "Osmanlı'da Kadın Şairler" makalesinde buldum:
Bekiroğlu, "Osmanlı'nın geleneksel döneminde kadın şair yok denecek kadar az. Çünkü kadınların şiir biçiminde bile duygularını ifade etmesi, hatta 'vuslat, aşk, muhabbet, sevda, yâr' gibi sözcükleri kullanması ayıp sayılmaktadır" diyor.(hımmmmmm sanırım bu cümle bazı şeyleri açıklıyor)
Bu durum, kadın ruhunda bir sakınım içgüdüsü yaratıyor. Kadın, "maddi cazibe"den, yani başını açmaktan kaçındığı kadar, "manevi cazibe"den yani yüreğini açmaktan da kaçınıyor.(O zaman öyleydide ama şimdide mi kaçınıyor hala oralarda mı kaldık )
"Ya susacak ya toplumsal baskıyı göze alacaktır.(sanırım susmayı tercih ettiler) İkisini de yapamayan, kişileleri erkeklerce belirlenmiş bir söylemi taklit eder. Bu, baştan yenilgidir".
"Bugün hâlâ Yahya Kemal ya da Necip Fazıl ölçüsünde bir kadın şairimiz yoksa ama Yakup Kadri ya da Kemal Tahir ölçeğinde romancılar olarak Halide Edip ya da Adalet Ağaoğlu'dan bahsedebiliyorsak bu, gelenek yokluğundadır" diyor Bekiroğlu...
Kadın şair, Tanzimat'ta şiir koşusuna katıldığında erkek meslektaşı 6 asırdır yazıyordu. Oysa romanda öyle değil. Roman, Tanzimat'la başladı. İlk Türk romanı İntibah (1876) ile Fatma Aliye'nin Muhazarat'ı (1892) arasında sadece 16 yıl var. O yüzden erkeklerle aşık atabiliyor kadın romancılar...

* * *
Ancak günümüzde işler değişiyor. Kadın, hayatla birlikte şiire de sızıyor.
Müjdan Cunbur ile Neriman Saryal'ın derlediği "Türk Kadınının Şiiri" (1997) kitabında Lale Müldür'den, Perihan Mağden'e, Gülsüm Akyüz'den Melisa Gürpınar'a dek 100'ü aşkın kadın şair adı var.
Yılmaz Odabaşı'nın "Son Çeyrek Yüzyıl Şiir Antolojisi" (Alfa, 2003), yeni kuşaktaki kadın şair patlamasının belgesi...
Sombahar dergisinin "Kadın Şairler Özel Sayısı"nda (Ocak-Nisan 1994) Günseli İnal "Bir toplumda kadın şairin varlığı, o toplumun ilerleme ve uygarlık düzeyi göstergesidir" diyor.
Erken yitirdiğimiz Nilgün Marmara'nın bir çığlığıyla bitirelim:
"Ey, iki adımlık yerküre / senin bütün arka bahçelerini gördüm ben.

Kullanıcı profilini gör
Serkan_Devrim
Can
Can

Erkek
Yer : iZMİR
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Devrim

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   28/1/2007, 18:17

rinda demiş ki:
güzel tespit ama bu erkeğin şiire az değer verdiğini göstermez. erkek her zaman duygularını açığa dökmeyi zayıflık görmüştür.(bence saçma)
bununla beraber şiirle konuşan bir Nazım Hükmet'te çıkmıştır ama. Smile
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   29/1/2007, 11:15

'' Kadınlar şiir yazamazlar!

Kadınlar yoklar ya da ürün vermemişler gibi kalıplaşmış, yargı dolu hükümlere varmak yerine, gerçeği açığa çıkaracak sorular sorulmalı, bu sorulara verilecek yeni cevaplar izinde kadınlara ilişkin gerçek ortaya çıkarılmalıdır.

Kemal Sılay, Osmanlı dönemi gazellerini incelediği araştırmasında kadının bu sanat dalından nasıl dışlandığını, otomatik olarak denetim altına alındığını ortaya koymaya çalışır.

Ataerkil ideoloji, şiir sanatını erkeğe ait bir sanat dalı haline getirmiştir. Sılay, kadınların erkeklere ait bir edebiyat kulübünde meşruluk kazanmak için, erkek şair tarafından yapılandırılmış, onun bilgilerini, sözcüklerini, inanç ve arzularını yansıtan bir geleneğin içinden yazmanın bir kadın için nasıl mümkün olduğuna bakar.

Kadın klasik şiirin üretildiği, yüksek toplumsal sınıfa mensup olmalıydı. Edebiyat çevrelerine doğrudan ulaşabilmeliydi. Her şeyden önemlisi divan şairi olarak tanınmak için bazı dolaşıma girme teknikleri bulmak zorundaydı. '' (Alıntı)

19. yüzyıldan sonra ancak yavaş yavaş bu yargılar kırılmaya başladı.Kadınların iş yaşamının bir çok alanındaki katılımlarına ''şiir'' de eklendi.Fakat bu daha fazla kadınların ataerkil toplumdaki kendi mücadeleleri sonucunda ortaya çıkmıştır.Yani bu hak kadınlara sunulmamıştır.Yaşam kadın-erkek mücadele gerektirir.Kadınlar da bu konuda kendilerini aşmaya başlamışlardır.
Kullanıcı profilini gör
rinda
Can
Can

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   29/1/2007, 14:22

Serkan_Devrim demiş ki:
rinda demiş ki:
güzel tespit ama bu erkeğin şiire az değer verdiğini göstermez. erkek her zaman duygularını açığa dökmeyi zayıflık görmüştür.(bence saçma)
bununla beraber şiirle konuşan bir Nazım Hükmet'te çıkmıştır ama:) .

Sevgili Serkan Nazım hikmet'i biliyorum ama Nazım Hükmet'i inan yeni duydum:) Smile sana katılıyorum bencede çok saçma.çünkü duygularını gizlemek en kolay yoldur ve zayıflık budur. zor olan duygularını açıga vurmaktır.. duygular da bile güç gösterisi yapıyorlarya artık ne diyelim:P:P
Kullanıcı profilini gör
DEVRİM
Yenı Uye
Yenı Uye

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   29/1/2007, 23:31

tarihin bilinen ilk kadın şairlerinden biri olan,Sappho...m.ö. 500lü yıllarda midillinin en ünlü ''lir çalan'' kadını.ve ilk hristiyanlar tarafından kendisine takılan lakaplar:ahlaksız,tehlikeli,çirkin,eciş -bücüş bir kadın...din adamları tarafından şiirleri yasaklanan bir şair kadın....ama yine de ne iyi ki,platon'un esin perilerinden.

osmanlı'da koskoca bir divan'ın sahibi Mihri Hatun...erkeklerce hor ve edepsiz görülen şiirlerin yazarı.kendisine bir saray şairi tarafından yazılan dizeler: ''yazdıklarına şiir mi diyorsun,edep yolundan ayrılma kadın! ''ama yine de sarayda o zamana kadar hep erkeklerce yapılan muhasiplik görevine de 2.ahmet tarafından getirilmiş ilk kadın.

Zeynep Hanım,usta ama divan oluşturacak kadar yazamamış,çünkü oluşturamadan evlenmiş ve ''evlenip erinin hükmüne girdiğinden şiirle ilişkisini kesmiş bir başka kadın şair...

kadınların duygularını ifade edemediklerine katılmıyorum...hatta daha yalın,daha filtresiz scratch edebileceklerini düşünüyorum.ama kadınsanız her işi yapmak zor.her toplumda ve her çağda.kadın şair azlığının sebebi de bu...bu baskı,bu çekememe,bu susturma,bu başka işlere mahsus görme...
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   30/1/2007, 12:36

DEVRİM demiş ki:

kadınların duygularını ifade edemediklerine katılmıyorum...hatta daha yalın,daha filtresiz scratch edebileceklerini düşünüyorum.ama kadınsanız her işi yapmak zor.her toplumda ve her çağda.kadın şair azlığının sebebi de bu...bu baskı,bu çekememe,bu susturma,bu başka işlere mahsus görme...

Hepimiz bu konuda hemfikiriz.Kadınlar her konuda olduğu gibi zaman içinde bunu da aşar durumdalar.Yaşasın kadın şairler! bounce
Kullanıcı profilini gör
Yağız
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın
Yer : Yedi tepenin dibinden
Meslek : ÇEVRECİ İŞÇİ

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   4/2/2007, 20:04

Kadın olmak, kendin de dahil bir çok şey ile ilgilenmek anlamını taşıyor. Ev, iş, çocuklar, yemek, eş, kendisi, annesi, babası..

Yani kadının hayatında çok fazla unsur var. Çoğumuz da bu unsurlardan şikayetçi değiliz. Eğer, sorumlulukları paylaşmayan bir insan ile hayatınızı paylaşıyorsanız, bu durumda tek şikayet ettiğiniz konu bu olur.

Şiir ise, amatörce uğraşımdan bilirim, son derece egoist bir alan. Şiirle uğraşan insanın sadece şiirle uğraşması gerekiyor. Yoksa yazdığınız ve şiir olduğunu sandığınız şey hiç de şiire benzemiyor.

Onun bencilliğini doyurmazsanız, şiir kendisini kolay kolay ele vermiyor.

Tabi eğer duygusal anlamda coşkulu olduğunuz bir anda yazdıklarınızı şiir sayıyorsanız ki, ben şiirin çok daha fazla emek ve zaman istediğine inanıyorum.

Özetle çevresindeki herkes için olan kadının, şiirle bir beraberlik kurma isteği platonik bir hayalden öteye gidemiyor.

Ayrılık yaklaşıyor her gün biraz daha,
güzelim dünya elveda
ve merhaba kâinat..
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   4/2/2007, 22:35

Yağız demiş ki:
Kadın olmak, kendin de dahil bir çok şey ile ilgilenmek anlamını taşıyor. Ev, iş, çocuklar, yemek, eş, kendisi, annesi, babası..

Yani kadının hayatında çok fazla unsur var. Çoğumuz da bu unsurlardan şikayetçi değiliz. Eğer, sorumlulukları paylaşmayan bir insan ile hayatınızı paylaşıyorsanız, bu durumda tek şikayet ettiğiniz konu bu olur.

Şiir ise, amatörce uğraşımdan bilirim, son derece egoist bir alan. Şiirle uğraşan insanın sadece şiirle uğraşması gerekiyor. Yoksa yazdığınız ve şiir olduğunu sandığınız şey hiç de şiire benzemiyor.

Tabi eğer duygusal anlamda coşkulu olduğunuz bir anda yazdıklarınızı şiir sayıyorsanız ki, ben şiirin çok daha fazla emek ve zaman istediğine inanıyorum.

Özetle çevresindeki herkes için olan kadının, şiirle bir beraberlik kurma isteği platonik bir hayalden öteye gidemiyor.

Ablacım, biz kadınlar da her konuda üretim yapmak gibi bir çaba içinde miyiz nedir? Dediğin gibi zaten yaşamımızda çok fazla uğraşımız var.Bu unsurlardan arınabilenler şiir yazıyor yani.Bu çerçevede ele alırsak iş gerçekten ütopik olur.Ama bu konudaki azimli kadınlar şiir yazma işini de kotarır bence.Bizim yazdığımız şiirlerin (denirse tabi) edebi bir değeri yok , sadece duygu boşalımı diyebiliriz.
Kadınlar şiir yazsın.Türkü söylesin.Resim yapsın.Erkek egemenliğinden kurtulabilirlerse tabi.Yaşamdaki sorumlulukları beraberce paylaşabilirlerse eğer.
Kullanıcı profilini gör
Yağız
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın
Yer : Yedi tepenin dibinden
Meslek : ÇEVRECİ İŞÇİ

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   5/2/2007, 09:52

Sevgi Erkan demiş ki:
Yağız demiş ki:

Ablacım, biz kadınlar da her konuda üretim yapmak gibi bir çaba içinde miyiz nedir? Dediğin gibi zaten yaşamımızda çok fazla uğraşımız var.Bu unsurlardan arınabilenler şiir yazıyor yani.Bu çerçevede ele alırsak iş gerçekten ütopik olur.Ama bu konudaki azimli kadınlar şiir yazma işini de kotarır bence.Bizim yazdığımız şiirlerin (denirse tabi) edebi bir değeri yok , sadece duygu boşalımı diyebiliriz.
Kadınlar şiir yazsın.Türkü söylesin.Resim yapsın.Erkek egemenliğinden kurtulabilirlerse tabi.Yaşamdaki sorumlulukları beraberce paylaşabilirlerse eğer.

Evet, seninle aynı fikirdeyim. Kadınlar yaratıcılıklarını, üreticiliklerini çok fazla ortaya koyuyorlar. Belki de konunun bir başka noktası bu.

Ayrıca her ne kadar bu iddiaya rağbet etmesem de, dil'i, konuşmayı keşfedenlerin kadınlar olduğu iddia edilmekte.

Bu iddianın doğruluğunu düşünmemekle birlikte kız çocuklarının, erkek çocuklarından daha önce konuştukları gibi bir gerçek var elimizde. Yani iki cins arasında kadınlar dile hakimken şiir yazan kadın sayısı çok az.

Ama bence bundan daha da ilginç olanı tiyatro alanı bu konuda tamamen erkeklerin elinde.

Bizden neden bir oyun yazarı çıkmıyor? Oyun yazarlığının roman yazarlığından daha zor olduğuna inanmıyorum üstelik.

Ayrılık yaklaşıyor her gün biraz daha,
güzelim dünya elveda
ve merhaba kâinat..
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   5/2/2007, 17:15

[quote="Yağız"]
Sevgi Erkan demiş ki:

Bu iddianın doğruluğunu düşünmemekle birlikte kız çocuklarının, erkek çocuklarından daha önce konuştukları gibi bir gerçek var elimizde. Yani iki cins arasında kadınlar dile hakimken şiir yazan kadın sayısı çok az.

Kız çocuklarının erken konuşmalarının nedeni, gelişim evrelerinin erkeklere oranla daha çabuk ve hızlı olmasıdır.Bu ergenliğe geçişte de böyledir.

Şair, sanatçı, tiyatrocu ya da oyun yazarı olmama sebepleri üretkensizlikten değil elbette.Zaman ve erkek engeli yani toplumsal engeller.Feministçe bir yaklaşım olmasın ama isteyen kadınlar bunu aşabilecek gücü bulmalı kendinde.
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Kadın Şair Neden Azdır?   

Kadın Şair Neden Azdır?
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hz.Hamza'nın Ciğerini Yiyen Kadın Nasıl Sahabi Oldu
» PKK'lı bir kadının itirafları
» Kadınların Silaha İlgisi Artıyor
» İlklere İmza Atan Türk Kadınları
» Küçük Kadınlar Fan Club