ALEVILER BIRLIGI

Ozgur ve Demoktrat Platform

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 

SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın
Meslek : Eğitim

MesajKonu: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   28/1/2007, 15:31

SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?

Sevgi, hayatımızda en çok tartışılan konuların başında gelir. Hatta en çok konuşulan ve tartışılan konudur.

“Aşk konulu yığınla müzik dinliyor, yığınla film izliyoruz”. Genelde film ve müziklerde işlenilen ‘ Aşkın’ karşılaştığı engellerdir.

Peki bizim yaşamımızın bu kadar içinde olan ''sevgi'' konusunda ne düşünüyoruz.

Kendimize sormamız gereken bir soru. Biz seviyor muyuz yoksa sevilmek mi istiyoruz.

Kullanıcı profilini gör
sunam
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye

Kadın
Meslek : işsizlik

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   28/1/2007, 15:48

Ben hem sevilmek hem sevmek isterim daha çokda sevmek,ikisi aynı onda olsa işte o zaman kıyamet kopar:cheers Laughing

socrates sevildiğinden hiçbir zaman emin olamayacağından ama sevdiğinden kesinlikle emin olduğundan bahseder. bu yüzden sevmeyi seçer. sevilmeden sevmenin vereceği acıyı göz önünde bulundurmadan hemde.. kısacası sevmek....
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye

Kadın
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   2/2/2007, 15:05

sunam demiş ki:
Ben hem sevilmek hem sevmek isterim daha çokda sevmek,ikisi aynı onda olsa işte o zaman kıyamet kopar:cheers Laughing

socrates sevildiğinden hiçbir zaman emin olamayacağından ama sevdiğinden kesinlikle emin olduğundan bahseder. bu yüzden sevmeyi seçer. sevilmeden sevmenin vereceği acıyı göz önünde bulundurmadan hemde.. kısacası sevmek....

Bencede ikiside ama nebileyim ben insanları sevmeyi,insanlara seni seviyorum demeyi çok seviyorum...İnsanları sevebilmek kadar güzel birşey yok.

Ve Sokrates benim adamın Very Happy çokta güzel açıklamış.
Kullanıcı profilini gör
Erkan Sevgi
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye

Erkek
Meslek : muhasebe

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   2/2/2007, 15:25

İnsan severek mi yaşar, yoksa sevilerek mi?

Galiba öncelikli olarak severek yaşar. O zaman sevmek, sevebilmek öncelikli duruma geliyor. Kendi adıma söyleyeyim sevdikçe dahada zenginleştiğimi hissediyorum. Sevdiğimi içimde hissettikçe daha da anlamlaşıyorum.

Tabiki sevilince bu anlamlaşma dahada boyutlanıyor.

Ama önce sevebilmeyi başarmak ve yaşamak gerekiyor inancındayım.

Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   2/2/2007, 17:26

''Kadınların ve erkeklerin toplumsal rolleri gereği, erkek güçlü; kadın güzel olmalıdır. Erkekler kadınların sevgisini kazanmak için ömürlerinin büyük bir bölümünü ‘nasıl daha iyi para kazanırım’ hesabıyla geçirmektedirler. Çok az erkek ‘Nasıl severim’ sorusunu kendine sorar; çünkü önemli olan sevmek değil, sevilmektir. Kadınlar da sevilmek için, güzel olmaya, cazibeli olmaya çalışırlar. Erich From’un kitabında değindiği gibi cazibe cinsel çekicilik anlamında anlaşılmaktadır.

Beğenilmek için çaba sarf ederken insan kişiliğinden de taviz verir. Beğenilmek, karşıdakine benzeşmektir, başka bir deyişle asimile olmaktır.

Dış görünüş belli bir noktaya kadardır. Ondan sonrası paylaşıma ve anlamaya dayalı güzellik başlar. Dış güzellik, kısa ve ilkel; paylaşım ve anlamaya dayalı güzellik, sınırsız ve derindir.

Kadınlar bir erkek arkadaş seçerken bir kadın arkadaş seçiyormuş gibi davranmalıdır. Erkekler ise bir kadın arkadaş seçerken bir erkek arkadaş seçiyormuş gibi davranmalıdır’

Kadınlar kadın arkadaş seçerken kadının dış güzelliğine değil, neyi ve nasıl paylaşırım sorusuna cevap bularak seçer. Yine, erkekler bir erkek arkadaş seçerken her halde o erkeğin göz güzelliğine, yanaklarının allığına, vücut yapısına bakarak seçmiyorlar. Buradaki seçme seçilen kişinin paylaşma imkânlarıyla ilgilidir.

Kadınlar ve erkekler beğenilmek için harcadıkları enerjinin küçük bir kısmını ‘nasıl sevebilirim’ sorusuna ayırabilseydi, gerçek sevgiyi bulurlardı.

Erkekler paraları ve güçleri ile sevmeyi satın almayı düşünüyor. Çünkü mevcut sistem satın alma üzerine kurulmuştur. Erkekler güç ve para sahibi olduktan sonra istediği kadını bulma hayalindedir. Burada bulanan kadını sevmek için aramıyor; onu en iyi sevecek kadını arıyor. Eğer benzetme yerinde ise, erkek kendine bir sevgi kölesi istiyor.

Sevgiyi bilmeyen sevginin ilkel hali ile ilgilenir. Sevginin ilkel hali salt cinselliğe dayanan sevgidir(!).

Erkekler, sevgi kölesi ararken; kadınlar, bir sahip arar. Yani onu sürekli sevecek, ona sadık olacak bir sahip. Kadının eş aramadaki birincil sorunu, kendini güvenceye almaktır. Onu koruyacak, her şeyine sahip çıkacak bir koca. Kadın, onu koruyacak bir sahip bulmak gayesi ile süslendikçe süslenir, toplumda kadınlara biçilen tüm ‘iyi’ (!)sıfatları edinmek için çaba sarf eder. Kuşkusuz bu durum kadının toplumdaki yeri ve rolü ile de alakalıdır.

Erkeğin sevgi kölesi istemesi, kadının kendine bir sahip araması, karşı cinsin beğenmesine dayalıdır. Burada sevmek yoktur, ilkel bir tarzda ‘sevileyim’ mantığı vardır.''

( Alıntı)

Sevmeyi ve sevilmeyi iyi tahlil etmek gerekiyor. Bana göre de her şey sevmeye başlamakla olur. İlk önce insan kendini sevmelidir ki, yeni sevmelere ve sevilmelere açık olabilsin.Sevmeyi bilmek, sevgiye hakkını vermek gerek.
Kullanıcı profilini gör
Yağız
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın
Yer : Yedi tepenin dibinden
Meslek : ÇEVRECİ İŞÇİ

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   3/2/2007, 02:46

Sevmek ve sevilmek diyalektik bir ilişki içinde olmalıdır ki bir gerçekliği olsun.

İçinde diyalektik olmayan şeyi ne yapayım ben?
Hiç bir işime yaramaz ki..Örneğin ben kızkardeşimi seviyorum ama o benden nefret ediyor diyelim. Ne anladım ben bu işten.

Yani bir getirisi yok, getirisi dedimse de sevgi anlamında.

Ayrılık yaklaşıyor her gün biraz daha,
güzelim dünya elveda
ve merhaba kâinat..
Kullanıcı profilini gör
ZOZANB
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye

Kadın
Yer : BAZAN ORDAN BAZAN BURADAN
Meslek : BEKLEMEK
Kisiel Rutbe : DÜNYA HEP ALEVİLERLE GÜZEL

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   3/2/2007, 02:54

Ben her ikisini de alayım.Smile
Tek seçenek mi var diyorsunuz:suspect:
her ikisini bulana kadar beklerim lol!

diyeceğim ama buldum zaten.I love you

DEDEMİ ASTILAR KANLI SİVASTA
DAR AĞACI AĞLAR PİRSULTAN DEYU
Kullanıcı profilini gör http://alewitas.gooforum.com
Ali_Yolcusu
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye

Erkek
Yer : Hatay
Meslek : Öğrenci

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   3/2/2007, 02:57

sevmek ve sevilmek karşılıklı olmalı ki sevgi kalıcı olsun.
Kullanıcı profilini gör
Simge
Can
Can

Kadın
Meslek : serbest

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   3/2/2007, 12:28

sevmek sevilmek karşılıklıdır.eğer ikiside olmazsa sevmişsin sevilmişsin fark etmez.hem seveceksin hemde sevileceksin.
Kullanıcı profilini gör
aynur
Yenı Uye
Yenı Uye

Kadın
Yer : hatay
Meslek : yok

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   5/2/2007, 22:43

sevmek gelmeli önce. sevmesini biliyorsa insan, gerçekten seviyorsa elbet seveni de vardır bir yerlerde. sevilmek değil güç olan, sevmek...seven insan sevdirir kendini.
Kullanıcı profilini gör
Sevgi Erkan
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   5/2/2007, 23:20

ZOZANB demiş ki:
Ben her ikisini de alayım.Smile
Tek seçenek mi var diyorsunuz:suspect:
her ikisini bulana kadar beklerim lol!

diyeceğim ama buldum zaten.I love you

Tabi ki ikisini de alma ve seçme özgürlüğün var.Kim istemez ki sevmeyi ve sevilmeyi.Fakat öncelikle sevmek gerek diye düşünmüştük.Ki eminim zaten sen bunu biliyorsundur.Sevmeyi öğrenmeden başkasını sevmek aykırı olur biraz.Senin adına sevindim.Mutluluğunuz daim olsun.Size bol sevmeli ve sevilmeli günler.
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?   

SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BUGÜN ÜZÜLMEK YOK...
» Küçük İskender
» sevmek
» Gitmek ölmek demek,ya Ayşeye öl de,yada kal