ALEVILER BIRLIGI

Ozgur ve Demoktrat Platform
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 KERBELA

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ZOZANB
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 234
Yaş : 107
Yer : BAZAN ORDAN BAZAN BURADAN
Meslek : BEKLEMEK
Kisiel Rutbe : DÜNYA HEP ALEVİLERLE GÜZEL
Kayıt tarihi : 25/01/07

MesajKonu: KERBELA   25/1/2007, 14:28

<BLOCKQUOTE id=40466ce4>KERBELA OLAYI


,
Kerbela günümüzde Irak sinirlari içinde yer alan* cografi bir terimdir. Kerbela’yi önemli kilan Hz. Muhammed’in torunu, Hz. Ali’nin oglu üçüncü Imam Hüseyin’in 680’de Emevi halifesi Muaviye oglu Yezid’in askerleri tarafindan Kerbela’da sehit edilmesidir. Bu insanlik disi katliam tarihe "Kerbela Olayi" olarak geçmistir.
Kerbela olayi aradan asirlar da geçse unutulmayacak kadar derin, anlamli, ögreticidir.
Kerbela, iyi ile kötünün, zalim ile mazlumun, lanetli ile kutsalin, karanlik ile aydinligin hesaplasmasidir. Imam Hüseyin burada kutsalligi, mazlumu, aydinligi temsil etmektedir.
(*= Imam Hüseyin’in sehit edildigi ve Türbesinin bulundugu kenttir.)

KERBELA OLAYI NASIL GELISTI


Kerbela Olayi’nin kökeni Hz. Peygamberin veda haci’na ve yazilmayan vasiyetine kadar gider. Bilindigi gibi Hz. Muhammed peygamberligini açikladiktan sonra Islamiyet hizla gelisti. Bu gelisme Mekkeli müsrikleri telaslandirdi. Onlar Hz. Muhammed’e olmadik engeller çikardilar. Hz. Muhammed bütün bu engelleri asti. Hz. Muhammed bütün bu müsriklerin, putperestlerin çikardigi sorunlar ve engellerle mücadelede en büyük yardimi Hz. Ali’den görüyordu. Hz. Ali Peygamberin yaninda egitim almis, Islamiyet’i ilk kabul etmis ve ayni zamanda Peygamberin kizi Hz. Fatma ile evlenerek Peygamberin soyunun sürdürücüsü olmustu. Hz. Ali Kuran’da geçen ve onlarca hadiste geçen Ehlibeyt’tendir. Ehlibeyt Hz. Muhammed’in ailesi demektir. Ehlibeyt Hz. Muhammed, Hz. Ali, Hz. Fatma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’den olusmaktadir.
Hz. Muhammed’in Medine’ye hicretinden sonra Islam dini gelismeye devam etti. O kadar gelisti ki, Mekkeli putperestler bile Müslüman oldular. Iste bu putperestlerin içinde Mekke’nin en zengin kisilerinden biri olan Ebu Süfyan da vardi. Ebu Süfyan ve benzerleri Islam’a Peygambere inandiklari için Müslüman olmadilar. Onlar gelisen Islamiyet’in maddi degerlerine sahip olmak için Müslüman oluyorlardi. Hz. Muhammed bütün bunlari görüyor ve ona göre de önlem aliyordu. Hz. Muhammed çok açik bir sekilde kendisinden sonra Müslümanlarin önderinin (Halifesinin) Hz. Ali olmasi gerektigini beyan etmistir. Ama bütün bunlar hiçe sayildi. Hz. Muhammed’in vefatindan sonra bu eskinin putperest, müsrik bezirganlari bir ara geçis dönemi hazirladilar. Bu dönemde sirasiyla Ebubekir, Ömer ve Osman halife oldular. Daha sonraki dönemde ise Hz. Ali halife oldu. Hz. Ali’nin halifeligi daha bastan engellenmis ve onun asagilanmasi, yigitliginin, fedakârliginin basitlestirilmesi saglanmisti. Hz. Ali bütün bu oyunlara karsi dogru bildigi Hak yolundan sasmamis, dünya malina, paraya pula tamah göstermemisti. Hz. Ali kendisine yapilan onca haksizliga karsin sabir göstermis, Islam toplumunun içine nifak sokulmasin diye, kan dökülmesin diye insanlari dogruluga davetini sürdürmüstür. Ama ne yazik ki, Hz. Ali’nin bütün bu çabalarina karsin dünya malina tamah gösterenler, gözünü iktidar hirsi bürümüs olanlar bunu anlamiyordu. Nitekim Ebu Süfyan oglu Muaviye yaptigi bin bir dalavere ve haksizlikla kendisini halife ilân ediyordu. Islamiyet’i bir iktidar araci olarak görüyordu. Muaviye Hilafeti de babadan ogula geçecek bir kurum olarak sekillendiriyordu. Muaviye dönemindeki Emevi saltanati salt Hilafet için degil, ayni zamanda kendi iktidarlarina hizmet edecek bütün din disi gelenekleri, töreleri, adetleri din adina kurallastiriyor, kurumlastiriyordu.
Hz. Ali ve Ehlibeyt var gücüyle bütün olumsuzluklari gidermeye çalisiyor, insanlari gerçege davete devam ediyorlardi. Ama Muaviye acimasizdi. Hz. Ali sehit ediliyor, ardindan ikinci imam Hasan zehirlettirilerek sehit ediliyordu. Bu arada Muaviye ölüyor, yerine oglu Yezid geçiyordu. Yezid kendi iktidari için Imam Hüseyin’i tehlikeli görüyordu. Çünkü Imam Hüseyin Ehlibeyttendir. Yani Hz. Peygamberin torunu, Hz. Ali’nin ogluydu. O, dogrulugun, hakkin, adaletin, gerçeklerin yilmaz savunucusuydu.
Bu arada Emevi saraylarinda din disi ne varsa din adina mesru gösteriliyordu. Halk isyan ediyor ama Emevilerin kurdugu askeri teskilat halka göz açtirmiyordu. Iste Küfe halki da baskilardan bikmisti. Küfeliler her gün Imam Hüseyin’e davet üstüne davet gönderip, kendisini halife olarak kabul ettiklerini belirtiyorlardi. Imam Hüseyin engin öngörüsüyle Küfelilerin ihanet edebileceklerini biliyor buna karsin kendi sorunlulugunun geregini yerine getirecegini söylüyordu. Ve Imam Hüseyin yakin aile çevresi ile Küfe’ye varmak için yola çikiyordu. Emevi saltanatinin sürdürücüsü lanetli Yezid bu durumu haber aliyor ve önüne engeller çikariyor, onu öldürmek için planlar kuruyordu. Yezid ve taraftarlari Küfelilerden Hz. Hüseyin taraftarlarini baski altina aldilar. Bazilarini ise rüsvetle ve çesitli vaatlerle Imam Hüseyin’den bagliliklarini vazgeçirdiler. Imam Hüseyin’in ailesi yaklasik 70 kisiden olusuyordu. Buna karsin Yezid’in ordusu ise binlerce kisiden. Yezid’in komutanlari, Imam Hüseyin’e Yezid’e biat etmesini ve böylelikle onu birakacaklarini söylediler. Imam Hüseyin asla zalime biat etmeyecegini, boyun egmeyecegini ve gerekirse bunun için sehit olacagini defalarca tekrarladi.
Imam Hüseyin dedigi gibi yapti ve Yezid’e biat etmeyerek, onurlu bir sekilde direnerek sehit düstü.
Kerbela Olayi Islam’da saflari netlestirmistir. Zalime asla biat edilmeyecegini göstermistir. Alevilik inancinda Kerbela Olayi büyük bir öneme haizdir. Aleviler dünyanin neresinde olurlarsa olsunlar, adlari ne olursa olsunlar, Hz. Hüseyin’e baglidirlar. Onun için oruç tutarlar, yas tutarlar. Onun çektigi acilari bir nebze de olsa hissetmek için çile çekerler. Aleviler sadece yas tutarak Imam Hüseyin’i anmazlar. Ayni zamanda ondan her defasindan bir seyler ögrenirler. Dünya döndükçe, insanlar varoldu kça Kerbela unutulmayacak.</BLOCKQUOTE>

_________________
ALEVİLER BİRLEŞİN! DÜNYA ALEVİLERLE GÜZEL
PİRSULTAN KIZIYIM BENDE BANAZDA
KANLI YAŞ AKITTIM BAHARDA YAZDA
DEDEMİ ASTILAR KANLI SİVASTA
DAR AĞACI AĞLAR PİRSULTAN DEYU
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://alewitas.gooforum.com
ZOZANB
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 234
Yaş : 107
Yer : BAZAN ORDAN BAZAN BURADAN
Meslek : BEKLEMEK
Kisiel Rutbe : DÜNYA HEP ALEVİLERLE GÜZEL
Kayıt tarihi : 25/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   25/1/2007, 14:34

IMAM HÜSEYINImam Hüseyin, milâdî takvime göre, 625 (626) Medine’de dogmustur. 10 ekim 680’de Kerbelâ’da sehit edilmistir. Imam Hüseyin, Islâm peygamberi Hz. Muhammed’in torunudur. Birinci imam Hz. Ali’nin oglu ve ayni zamanda üçüncü imamdir.
Imam Hüseyin, yasantisiyla, davranislariyla, cesaretiyle sadece Islâm âleminde degil, bütün insanlik için görkemli bir abidedir. Imam Hüseyin’in yasadigi dönemde zalim Emevi egemenligi hüküm sürüyordu. Emevi iktidarini kurumlastiran Muaviye, Imam Hüseyin’in babasi Hz. Ali’yi ve abisi ikinci Imam Hasan’i kendi iktidari için tehlikeli görmüs ve binbir entrikayla onlari sehit etmisti. Muaviye ölünce yerine oglu Yezid’i tayin etmisti. Ogul Yezid’te babasinin kanli iktidarini korumak istiyordu. Muaviye, Hz. Peygamberle yillarca savasmis olan, Mekkeli müsriklerin önderi olan bir ailedendi. Hz. Peygamberin hicretinden sonraki dönemde Islâmiyet’in gelismesi ile beraber bu aile artik Müslümanlari yenemeyecegini görünce takkiye yaparak Islamiyet’i seçmislerdi. Oysa bilinir ki; bu ve benzer ailelerin amaci gelisen Islâmiyet’in degerlerine sahip olmakti. Bunlar bu amaçla Islâmiyet’i benimsiyorlardi. Dolayisiyla Islâmiyet’in ilk temsilcileri olanlari, yani gerçek Müslümanlari saf disi birakiyorlardi. Bu müsrikler günümüze degin sürecek bir çatismanin tohumlarini o zaman basariyla ektiler. Iste sevgili Imam Hüseyin, böylesi bir çagda ya dedesinin, babasinin ve abisinin yolunda gidecekti, yani Hak yolunu bütün zorluklarina ragmen taviz vermeden savunacakti, ya da müsriklerin temsilcisi Yezid’e boyun egip, biat edecekti.
Imam Hüseyin, Emevi iktidarinin halki baski ve zulüm altinda inlettigi bu dönemde Küfe kentindeki halktan bir davet aldi. Bu davette Küfeliler artik Yezid’in zulmünden biktiklarini ve kendisini önder (Halife) olarak kabul ettiklerini belirtiyorlardi. Imam Hüseyin insanlari dolayisiyla Küfelileri iyi taniyordu. Ve giderse basina neler gelecegini biliyordu. Bütün bunlara ragmen Imam Hüseyin kendisine bagli ailesi ve bir grupla Küfe sehrine dogru yola çikti. Imam Hüseyin`in yola çiktigini haber alir almaz hemen planlara baslayan Yezid, onu durdurmanin ve kendisine biat ettirmenin yollarini aradi. Yezid 5 (bes) bin kisilik bir orduyla Kerbelâ çölünde Imam Hüseyin’e pusu kurdu. Ordunun komutanlari, Imam Hüseyin’e Yezid’e biat ettigini beyan etmesini istediler. Imam Hüseyin Yezid’e boyun egmekten ve onun kanli zulüm iktidarini tanimaktansa sehit olmayi yegledigini kararlilikla Yezid’in gözlerini para hirsi bürümüs askerlerine ve korkup sözlerinin arkasinda durmayan Küfelilere haykirdi. Bundan sonrasi dünyanin gördügü en haksiz savaslardan biriydi. Bir tarafta Islâmin peygamberinin torunu, diger tarafta kanli iktidarin temsilcileri. Imam Hüseyin’in gücü 72 kisiydi. Yezid’in askerleri ise 5 000. Imam Hüseyin ve arkadaslari serefli bir sekilde Yezid’in askerlerine karsi direndiler. Ama güç dengelerinin esitsiz oldugu bu savasta yenildiler.
Imam Hüseyin aldigi onlarca kiliç ve ok darbesi sonucu yarali düstü. Yezid’in askerleri vahsete doymuyordu. Ve Yezid’in komutanlarindan Simr Imam Hüseyin`in mübarek basini keserek bir tepsi içinde Sam’daki sarayinda Yezid’e sundu. Daha sonra sevgili imamin basi Sam sokaklarinda gezdirildi.
Tarihe Kerbelâ olayi olarak geçen bu hadise Islâm aleminde saflari netlestirmisti. Imam Hüseyin sadece yasantisiyla degil, sahadetiyle bütün insanliga bir mesaj vermistir. Imam Hüseyin bir semboldür. Yigitligin, fedakârligin, mazlum olmanin sembolü. Imam Hüseyin, verdigi mesajda sonu ne olursa olsun asla ama asla Yezid’e, dolayisiyla zalime ve onun zulmüne boyun egmeyecegini bütün dünyaya sahadetiyle kanitlamistir. Insanlik var oldukça Imam Hüseyin var olacaktir.

_________________
ALEVİLER BİRLEŞİN! DÜNYA ALEVİLERLE GÜZEL
PİRSULTAN KIZIYIM BENDE BANAZDA
KANLI YAŞ AKITTIM BAHARDA YAZDA
DEDEMİ ASTILAR KANLI SİVASTA
DAR AĞACI AĞLAR PİRSULTAN DEYU
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://alewitas.gooforum.com
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:06

Bugün matem günü geldi
Ah Hasanım vah Hüseynim
Senin derdin bağrım deldi
Ah Hasanım vah Hüseynim
Şehit olmuş Şah-ı Merdan
Şah Hüseynim vah Hüseynim
Benimle gelenler gelsin
Serini verenler versin
Hüseyinle şehit olsun
Ah Hasanım vah Hüseynim
Şehit olmuş Şah-ı Merdan
Şah Hüseynim vah Hüseynim
Kerbelanın yazıları
Şehit düştü gazileri
Fatma ana kuzuları
Ah Hasanım vah Hüseynim
Şehit olmuş Şah-ı Merdan
Şah Hüseynim vah Hüseynim
Kerbelanın önü düzdür
Geceler bana gündüzdür
Şah kerbelada yalnızdır
Ah Hasanım vah Hüseynim
Şehit olmuş Şah-ı Merdan
Şah Hüseynim vah Hüseynim
Gökte yıldız paralandı
Şehriban ana daralandı
Şah Hüseyin yaralandı
Ah Hasanım vah Hüseynim
Şehit olmuş Şah-ı Merdan
Şah Hüseynim vah Hüseynim
Bir su verin masum cana
Zalim içti kana kana
Fatma ana yana yana
Ah Hasanım vah Hüseynim
Şehit olmuş Şah-ı Merdan
Şah Hüseynim vah Hüseynim
( Rahmet Ya Hüseyin'e ,Lanet Yezide )
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:13

Kerbela çölünde su su dediler
Yezid İbni Ziyad su vermediler
Yetmiş iki canı susuz gömdüler
Kerbela çölünde Şahım perişan
Düldül çölde tozu dumana katar
Zeynel Aba hasta perişan yatar
Şehitlerin kanı Fırat'a akar
Kerbela çölünde kanım perişan
Şehruban,Sakine ağıtlar yakar
Ehl-i Beyt figanı Allah'a kalkar
Alkanlar içinde şehitler yatar
Kerbela çölünde şehitler perişan
Hasan Şah Hüseyin Hakk'ı dinledi
Hakk'tan gelen emri çölde söyledi
Yezidin zulmüne boyun eğmedi
Kerbela çölünde Şahım perişan
Hasan Sevin
( Rahmet Ya Hüseyin'e ,Lanet Yezide )
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:17

Ümmet ağlar cihan ağlar
Bu feryada melek ağlar
Ah Hüseynim Şah Hüseynim
Gözümün nuru can Hüseynim
Yezid kurmuş sana pusu
Abbas'ın şehit olmuş
Ah Hüseynim Şah Hüseynim
Gözümün nuru can Hüseynim
Ehl-i Beytin matem yasta
Zeynebin feryadı arşta
Ah Hüseynim Şah Hüseynim
Gözümün nuru can Hüseynim
( Rahmet Ya Hüseyin'e ,Lanet Yezide )
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:21

Bir can düşer toprağa
Ne acılı sarılır
Ne yarası kapanır
Ne sevdası unutulur Kerbela
Kurşun olur bağrım dağlar
Özlem olur yürek ağlar
Bülbül olsa gülü kanar
Matem olur kara bağlar
Kara çöl Kerbela
Hüseyin aşkı beni eyler
Bedir oldum gözüm tüter
Dertli oldum yürek söyler
Bilmemki bu can onsuz neyler
Kara çöl Kerbela
( Rahmet Ya Hüseyin'e ,Lanet Yezide )
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:23

Selam sana ey Hüseyin ey şehitler serdarı
Selam sana ey Rasulün göznuru
Selam sana ey Fatımanın kalbinin meyvesi
Selam sana ve seninle Hak yoluna baş koyanlara

Selam sana ve susuzluktan kuruyan mübarek dudaklarına
Selam sana ve günlerce su feryadıyla yüreğini yakan yavrularına
Selam sana ve dizlerinin üstünde can veren civan oğluna
Selam sana ve boğazı oklanan minik Ali asgarına
Selam sana ve her iki kolu kopana kadar dinini savunan Abbas kardeşine
Selam sana ve genç yaşlı canını canan karşısında cömertçe taktim eden ashabına
Selam sana ve esir düşen peygamber ailesine
Selam sana ve kahraman bacın Zeynebe
Selam sana ve topraklar üzerinde kalan başsız bedenine
Selam sana ve mızraklar ucunda gezdirilen mübarek başına

Selam sana ey Hüseyin
Kıyam ettiğin günde
Yalnız kaldığın günde
ve ceddine kavuştuğun günde

( Rahmet Ya Hüseyin'e ,Lanet Yezide )
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:44

Ağlarım

Muharrem ayında, var acı derdi hicranda
Kerbela şehitlerine figan eder ağlarım
Sevdik o masumları, kalmadık hiç gümanda
On iki imamlar der figan eder ağlarım

Ol Muhammet Mustafa fani dünyadan göçtü
Fatümetül Zehra o Hak eceliyle öldü
Yezitler, Şah Ali'yi zehirli hançerle vurdu
Ehl-i Beyt evladı der figan eder ağlarım

İmam Hasan'a pis münikler ağı verdi
Şah Hüseyin Kerbela Çölün'de şehit oldu
Yezitle Mervan ,hemen yaptıklarına güldü
Ehl-i Beyt şehitleri der figan eder ağlarım

Katledildi Zeyneller,Bakırlar,Caferleri
Kazım,Rıza,Taki,o güzel Pir Nakileri
O Hasanül Askeri, Mehdi tek Bakileri
Ehl-i Beyt şehitleri der figan eder ağlarım

Hasan Ehl-i Beyt için matem tutar ağlarsın
Muharrem ayında yas tutar kara bağlarsın
Gece gündüz onlara ahu figan edersin
Kerbela şehitleri der figan eder ağlarım
Lanet Yezide Lanet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:45

Kerbela Olayı Zulüm Olayı

Olay var, bir günde hemen unutulur
Olay var, nesilden hergün sorulur
Olay var, sürekli acı duyulur
Kerbela olayı dikta olayı

Kimine göre de bir kin beslemek
Ehl-i Beyt sevgisini hemen yok etmek
Aşksız, muhabbetsiz hale getirmek
Kerbela olyı zulüm olayı

Ehl-i Beyt sevene kötü bakılır
O aşka bürünmüş yaş akıtılır
Güzel sevgi ile ağıt yakılır
Kerbela olayı ferman olayı

Zalimin zulmüne boyun eğmedi
Kerbela Çölün'de onlar can verdi
İnsanlık uğruna pir şehit oldu
Kerbela olayı zülüm olayı

Onlar hakça yaşam için öldüler
Boyun eğmediler, canlar verdiler
Hak ,hakikat için kurban gittiler
Kerbela olayı baskı olayı

Hasan buna başka yorum yapılmaz
Saptırsa Muaviye,Yezit aklanmaz
Saltanat kavgası diye bakılmaz
Kerbela olayı ferman olayı

Lanet Olsun Yezide Lanet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:46

Kerbela ve Hüseyn

Peygamber onu omzunda büyüttü
Hüseyn bendendir demişti
Daha doğduğu gün görmüştü
Yezidin Hüseyni şehit edeceğini

Muhammed'dir Hüseyn'in dedesi
Hüseyni öldürmekti Yezidin gayesi
Hüseyn Yezide biat etmedi
Yezit hakka giden yolları kesti

Kerbela Çölünde Yezit ordusu
İmamın yok Yezitlerden korkusu
Yezidin savaştığı Peygamberin yavrusu
Saltanat ve para Yezitlerin arzusu

Kerbela Çölünde Yezitlerin oyunu
Kestiler İmamın gittiği yolu
Yezit savaştığın Peygamber torunu
Düşünemem Yezit senin sonunu

Yezitler Kerbelaya pusuyu kurdu
Kerbela da Haydar-ı Kerrar'ın oğlu
Yezidin 1200 kişiydi ordusu
Hüseynin yanında Hakkın ordusu

Yezid Hüseyne su bile vermedi
Berrak akan Fıra'ta zehirler ekti
Yezit milletin senden nedir çektiği
İnsan deği lmisin? Artık yetmez mi?

Kan rengi oldu Fırat'ın rengi
Elinde kılıcı gönlünde sevgi
Zeynep'in bir kere yüzü gülmedi
Hüseyn Hakk için ölmeyi seçti

Şehitlerin kanı doldurur Fıratı
Kan içinde geldi Hüseynin atı
Hüseyn kılıçlara siper etti kendini
Şehit olmuştu şehitler şahı

Hüseyn şehitlerin şahıdır
Ali ile Fatıma'nın oğludur
Hüseynler oldukça
Dünya Yezidlere dar olur

Nurludur Hüseynin yolu
Kana bulandı Kerbela Çölü
Ali ilm şehrinin kapısı
Hüseyn kurtuluşun gemisi

Haydar Demirer

Lanet Olsun Yezide Lanet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:47

Ehl-i Beyt'in Nuru İmam Hüseyin

Kerbela çölünde gelip duran
Toprağı koklayıp çadırın kuran
İnsanlık uğruna serini veren
Ehl-i Beyt'in nuru İmam Hüseyin

Yetmiş iki pare er şehit veren
Abbas'ın kolların kalemdir diyen
Ali Ekber'in şahadetini gören
Ehl-i Beyt'in nuru İmam Hüseyin

Şahzede Kasım'ı yanında bulan
Kolundaki pazubendi okuyan
Vasiyet üzere kızını veren
Ehl-i Beyt'in nuru İmam Hüseyin

İnsanlık uğruna meydana gelen
Hak için serini, sertacın veren
Kerbela çölünde mekanın kuran
Ehl-i Beyt'in nuru İmam Hüseyin

Adil Ali böyle söyler gezersin
Hak uğruna kalem tutmuş yazarsın
Şah Hüseyin'in yüreğini ezersin
Ehl-i Beyt'in nuru İmam Hüseyin

Lanet Olsun Yezide Lanet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:47

Hüseyin'e Doğru

Evvel baştan Muhammed'e selavat
Gönül kalk gidelim Hüseyin'e doğru
Ecel gelip ömür gülü solmadan
Gönül kalk gidelim Hüseyin'e doğru

Hasan Hüseyin Ali'nin oğulları
Şehitler yolunda giderler doğru
imam Zeynel Aba Hüseyin'in oğlu
Gönül kalk gidelim Hüseyin'e doğru

İmam-ı Bakırdan vuralım demi
Cafer-i Sadık'tan aldım erkanı
İmam Musa kaldır gönülden gamı
Gönül kalk gidelim Hüseyin'e doğru

İmam Rıza'dan olsun hidayet
Taki ile Naki kalsın inayet
Ol Hasan Askeri Şah-ı Vilayet
Gönül kalk gidelim Hüseyin'e doğru

Pir Sultan Abdal!ım söyledi heman
Yezid'in kalbinden gitmedi güman
Ahir nefesinde On İkİ İmam
Gönül kalk gidelim Hüseyin'e doğru

Lanet Olsun Yezide Lanet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:48

Ah İmam Hüseyin

Türbesi üstünü naki eylediler
Aşık olan canı saz eylediler
Seni dört köşeye baş eylediler
Gel dinim,imanım İmam Hüseyin

Çağlar sular gibi akışım gelmez
Şehrine giresim çıkasım gelmez
Yezid'in yüzüne bakasım gelmez
Gel dinim,imanım İmam Hüseyin

Senin abdalların yanar yakılır
Katarımın On İkİ İmam'a katılır
Burda Yezitlere Lanet Okunur
Gel dinim,imanım İmam Hüseyin

İmam Hüseyin'in kolları bağlı
Aşık olanların ciğeri dağlı
Hz.Ali'nin sevgili oğlu
Gel dinim imanım İmam Hüseyin

Senin aşıkların semain tutar
Kadir geceleri sem'alar yanar
Mezhebim İmam-ı Cafer'e uğrar
Gel dinim imanım İmam Hüseyin

Pir Sultan'ım eydür ,erenler nerde
Çalısız kayasız bir sahra yerde
Kerbela Çölünde kandilede nurda
Gel dinim imanım İmam Hüseyin

Lanet Olsun Yezide Lanet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   27/1/2007, 01:52

Kerbela'da Kan Ağlayan Ağaç

Hafız Cemaluddin Zerendi , Halil İbn-i Hübab'dan şöyle rivayet ediyor:
Bir gün Hz. Peygamberimiz evdeyken torunları (Hasan ve Hüseyin ) onu rahat bırakmazlar ve onunla oynamak isterler fakat Hz. Peygamberimiz Hz.Fatma'ya " niçin bunları paşka şeyle meşgul etmiyosun "der ve Hz. Fatma Hasan'ı ve Hüzeyin'i alır ve içeri götürür fakat çocuklar yine durmaz annelerini kandırıp tekrar Resulullahın yanına gelirler Resulullah onları dizlerine oturtur.O sırada Cebrail arzetti :" Ey Allah'ın Resulü , yavrularınızı çok sevdiğinizi görüyorum ." Peygamber Cebrail'e " Elbetteki çok severim , onlar yaşantımın iki güzel ( fesleğen) gülleridir." diye cevap verdi.Cebrail Hüseyin'i işaret ederek şöyle dedi :" Bilki ümmetin bu oğlunu öldürecektir." Daha sonra kanatlarıyla uçarak elinde biraz toprakla geri döndü ve Resulullah'a yavrun bu toprak üzerinde öldürülecektir." dedi.Hz. Muhammet toprağın adını sorduğunda Cebrail adının " Kerbela " olduğunu söyledi . "ve bu sırada Hz. Peygamberimiz'e Cebrail şunu söyledi: "Hasan ve Hüseyin cennet halkı çocukalarının seyyedleridirve sünnet ehlinin gözbebekleridir, sürurlarıdır" der.

Resulullah'ın uyuduğu bir sırada , Hüseyin içeri girdi ve Resul Ekberim'e doğru yürümek istedi.Ben onu Resulullah'tan uzaklaştırıp ,işimin başına döndüm.Hüseyin tekrar iki alem serverinin yanına yaklaşınca , Hz.Muhammed ağlar bir şekilde uyandı. Ben "Niçin ağlıyorsunuz bişey mi oldu? diye" sorduğumda , "Cebrail bana Hüseyin'in şehit düşeceği yerin toprağını gösterdi .Allah'ın gazabı onun kanını dökenlere çok şiddetlidir." diye buyurdu.Daha sonra Resulullah elini açtığında ( ince kum ) toprağı gördüm .Resulullah bana hitaben buyurdu ki " Ey Ayşe , canım elinde olan Allah'a andolsun ki ,bu olay beni çok üzüyor.Benden sonra Hüseyin'i ümmetimden kim öldürecek?"

Ve birgün Hz. Hüseyin haç vazifesini görmek için kabeye gider o sırada yanında kadarda yandaşı vardır .Sam'a geri dönün size ihtiyaç var diye Muaviye Bin Ebi Süfyan 'ın ( Hz. Ali'ye biat ediyorum diyenlerden ) oğlu Yezid haber yollar ve Hz. Hüseyin (3.imam )hemen oradan harekete geçer ve yanındaki 600 kişide onunla beraber gelir .Tabiki yol uzun ve her gece yarısı yanındakilere öğüt verir .( Kerbelada kıstırılacağını biliyodu .Çünkü Cebrail 'in dediklerini oda duymuştu.)

" Benimle gelmeyin sizleri azad ediyorum.Benimle gelmeyin.İsterseniz dönebilirsiniz"der.Ve bu öğütler ve nasihatlar Kerbela'ya kadar devam eder.Kerbela'ya geldiklerinde Hz. Hüseyin arkasına döndüğünde arkasında sadece kendi soyundan gelen ( akrabaları ) 70 kadar insan katılmıştır.

Yeziden görevlendirdiği o zamanların en yüksek rütbesi olan Hür görevlendirilmiştir.Hz. Hüseyin ve soyundan gelenleri rehin aldılar ve onlara Sam'dan haber gelinceye kadar ne su ne yemek vermemiştir.

Fakat ne hikmetse Hz. Hüseyin nezaman namaza dursa onun soyundan gelenlerle beraber Hz. Hüseyin'in arkasında saf tutuyordur.Birgün Hz. Hüseyin Hür'e sordu.

Hz.Hüseyin : Sen benim kim olduğumu biliyormusun?
Hür : Evet biliyorum.Cennet halkı çocuklarının seyyedleri ve sünnet ehlinin gözbebekleri ,sürurlarısınızder.
Hz.Hüseyin : Peki bunları biliyorsunda beni ve soyumu neden bu işkenceyi yapıyorsunuz .Benim kanım size bele getirir der.
Hür : Bana Yezid öyle birşey söylediki şu an ben hem ahiret sorgusu hemde dünya sorgusundayım.
Hz. Hüseyin : Sana ne bahsetti Yezid
Hür : Bana Sam valiliğini verecek ama kabul edersemde Cehennemlik olacağım der.
Hz. Hüseyin bunun üzerine susar ve hiçbir şey söylemez. Ve sam'dan o kara haber gelir :" Hz.Hüseyin ve soydaşlarını öldürün."

Yezidin tüm korkusu Hz.Hüseyin'in onu o yerinden etme korkusudur.Ve Hür HZ.Hüseyin'in saffına geçer.Haber Yezide çabuk ulaşır ve Yezid hemen korkar.Eğer kendi en yüksek komutanımın bunu yaptığını duyarlarsa halk akıllanır der ve hemen o an savaş emri verir ve bütün askerlerini Kerbela'ya yollar.Hür daha yeni Hz.Hüseyin'e biat etmiştir ve Hz.Hüseyin Hür'e seni azat ettim der.Daha ilk namazını kılmadan Yezidin askerleri gelir .Ve Kerbela'da ilk ölende Hür'dür.Çünkü tek başına ordunun içine dalmıştır hemen.Herkes birer birer ölür ve en son Hz.Hüseyin kalır.

Ve o kötü olay :
Hz.Hüseyin'ide katlederler ve ilk kılıç darbesinden sonra gökyüzünden kan yağmaya başlar ,taşlar kan ağlamaya başlar ve Hz. Hüseyin'e en yakın olan ağaçta ağlar toprak ve heryer kandır.

Ve Hz. Muhammed efendimize Cebrail'in verdiği toprağı Hz. Rezulullahın zevcesi hala saklamaktadır.Ve Hz. Ayşe toprağın kan olduğunu görür " Oğlumuz şehit oldu der."

Ve aşağıda gördüğünüz bu resimdeki ağaçta o günden beri hala kan ağlamaktadır.Çünkü Hz.Hüseyin'e en yakın ağaç buydu.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zeynep Cengiz
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 31
Yer : istanbul
Meslek : öğrenci
Kisiel Rutbe : Zeynep C.
Kayıt tarihi : 26/01/07

MesajKonu: Geri: KERBELA   2/2/2007, 00:13

KERBELA SEHITLERIN ISIMLERI

1. Abdullah oğlu Avf,

2. Abdullah-i Muhyi oğlu Ömer,

3. Abdullah oğlu Sa’d,

4. Abdullah-i Yezmi oğlu Abdurrahman,

5. Akîl oğlu Câfer,

6. Akîl oğlu Müslim, (Küfe’de)

7. Akil oğlu Abdurrahman,

8. Amr Kelbi oğlu Abdullah,

9. Avf oğlu Avn,

10. Avsece-i Azerbaycanî oğlu Müslim,

11. Cebâve oğlu Ömer,

12. Câfer oğlu Abdullah’ın oğlu Muhammed,

13. Câfer (İslam ordusunun müezzini),

14. Deccâne oğlu Abdullah,

15. Deccâne oğlu Sa’d,

16. Enes oğlu Mâlik,

17. Enes oğlu Muhammed,

18. Farrat oğlu Ömer,

19. Firûzan (İmâm Hüseyin’in kölesi),

20. Fâris oğlu Gulam (İmâm Zeynel Abidin’in hizmetçisi),

21. Gûlam Selman (Basra’da şehit oldu),

22. Gulam oğlu Urve (Hûr’un kölesi),

23. Hâni Baba (Urve ve Hz. Ali’nin kızkardeşi Ümmehâni’nin oğludur),

24. Hasan-i Hemedanî oğlu Berir,

25. Hûr oğlu Ali,

26. Hanzala oğlu Said,

27. Hassen oğlu Zehir,

28. Hz. Ali oğlu Hz. Hüseyin

29. Hz. Ali oğlu Avn,

30. Hz. Ali oğlu Abdullah,

31. Hz. Ali oğlul Celal Abbas

32. Hz. Ali oğlu Ebubekir,

33. Hz. Ali oğlu Fazl,

34. Hz. Ali oğlu Osman,

35. Hz. Hasan oğlu Abdullah,

36. Hz. Hasan oğlu Kâsım,

37. Hz. Hüseyin oğlu Ali Ekber

38. Hz. Hüseyin oğlu (Mâsum) Ali Asgar (Abdullah Ekber),

39. Hz. Hüseyin oğlu (Masum) Kâsım

40. Halit oğlu Ömer,

41. Harir oğlu Hamza,

42. Hâris oğlu Cebâve,

43. Hâris oğlu Yusuf,

44. Kays bin A’rabî, (Küfe’de)

45. Kelbi oğlu Veheb,

46. Ma’kel oğlu Enes,

47. Malik oğlu Vekkas,

48. Meşkûr (Hz. Müslim’in çocuklarının zindancısı), (Küfe’de)

49. Mezahir oğlu Habib,

50. Mikdâd oğlu Muuhammed,

51. Muhacir-i Câfî oğlu Zeyd,

52. Muhammed-i Kesiyr, (Küfe’de)

53. Muhammed Kesiyr oğlu Mahdum, (Küfe’de)

54. Muta oğlu Ömer,

55. Müslim-i Azerbaycanî’nin oğlu (ismi bilinmiyor),

56. Müslim Akîl oğlu Abdullah,

57. Müslim Akil oğlu İbrahim (Küfe’de)

58. Müslim Akil oğlu Muhammed, (Küfe’de)

59. Müslim Hammad,

60. Müslim Mazenî oğlu Yahya

61. Ömer oğlu Halit, (veya Halil)

62. Raf’i oğlu Hilâl,

63. Rebîa oğlu Kays,

64. Riyah oğlu Hûr,

65. Riyah oğlu Mıs’ab (Hûr’un kardeşi),

66. Saad (Ebu Tâlip’in kölesi),

67. Sad oğlu Hanzala,

68. Seviyd oğlu Şit,

69. Ubeyd oğlu Şerih,

70. Urve oğlu Abdurrahman,

71. Utbe-i Vekkas oğlu Haşim,

72. Utbe oğlu Mâlik,

73. Ziyad Şaabi oğlu Zeyd,
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
KERBELA
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ALEVILER BIRLIGI :: ALEVILIK BOLUMU :: Katliamlar, Olaylar Hakkinda-
Buraya geçin: